Łódzkie Centrum Wsparcia 2.0

Projekt „Łódzkie Centrum Wsparcia 2.0”

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2014-2020 (Poddziałanie: 02-IX.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne- ZIT). Projekt jest realizowany od 01.05.2021 do 31.08.2023.
Celem projektu „Łódzkie Centrum Wsparcia 2.0” jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych poprzez utworzenie i prowadzenie na terenie miasta Łodzi w okresie od 01.05.2021 r. do 31.10.2023 r. 43 miejsc świadczenia usług społecznych dla 236 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (142K/94M) w formie:
- dziennego domu pomocy dla 26 młodych niepełnosprawnych mieszkańców Łodzi (16K i 10M),
- usług opiekuńczych dla 72 mieszkańców Łodzi (43K i 29M),
- usług asystenta osoby niepełnosprawnej dla 28 mieszkańców Łodzi (16K i 12M).
- Dodatkowo zapewnione zostaną posiłki z dowozem do domu, dla 60 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (36K i 24M).
Ponadto w ramach projektu, wsparciem w postaci poradnictwa specjalistycznego: prawnego i psychologicznego objętych zostanie 140 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (84K/56M) oraz 72 osoby z otoczenia osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (48K, 24M).Dla każdego uczestnika projektu (dotyczy osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu) zostanie opracowana indywidualna ścieżka wsparcia, zawierająca indywidualną ocenę sytuacji materialnej i życiowej, potrzeby, oczekiwania, proponowaną/ne formę/y wsparcia (rodzaj i zakres).Wszystkie formy wsparcia zostaną skoordynowane na poziomie Miasta-Powiatu Łódź, tak by zapewnić kompleksowe wsparcie osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu na poziomie lokalnej społeczności. Możliwe jest skorzystanie przez jedną osobę z kilku form wsparcia w ramach projektu. Wszystkie formy wsparcia oferowane w ramach projektu świadczone będą zgodnie z zapisami Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków EFS i EFRR na lata 2014-2020 z dnia 8 lipca 2019 r.
Efekty projektu zostaną utrzymane po jego zakończeniu. Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych utrzyma funkcjonowanie:
– Dziennego Domu Pomocy dla młodzieży i młodych osób dorosłych z niepełnosprawnościami (placówka swoim wsparcie obejmie 13 młodych osób z niepełnosprawnościami),
– usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania,
– usług Asystenta Osobistego Osób Niepełnosprawnych,
– usług poradnictwa psychologicznego oraz prawnego,
Dzięki realizacji projektu „Łódzkie Centrum Wsparcia 2.0” w organizacji utrzymane zostaną 43 miejsca świadczenia usług społecznych na rzecz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Wartość projektu: 5 219 436,00 zł,
w tym wartość dofinansowanie: 4 696 836,00 zł
w tym kwota wkładu Funduszy Europejskich: 4 436 520,60 zł

- status osoby niepełnosprawnej/niesamodzielnej,
- zamieszkanie na terenie Miasta Łodzi,
- w Dziennym Domu Pobytu dodatkowym kryterium jest wiek od 14-35 r.ż.
- w przypadku poradnictwa dla osób z otoczenia- oświadczenie potwierdzające, iż dana osoba jest osobą z otoczenia osoby niepełnosprawnej/niesamodzielnej,
- wypełnienie odpowiednich dokumentów rekrutacyjnych takich jak:
• Ankieta rekrutacyjna
• Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych
• Deklaracja uczestnictwa w projekcie
• Formularz Uczestnika Projektu wraz z oświadczeniem uczestnika projektu
• Klauzula informacyjna
• Oświadczenie o dochodach
• Oświadczenie o zamieszkaniu na terenie miasta
• Indywidualna Ścieżka Wsparcia wraz z załącznikiem do Indywidualnej Ścieżki Wsparcia
• Oświadczenie opiekuna faktycznego/ osoby z otoczenie- osoby niepełnosprawnej/ niesamodzielnej jeżeli chodzi o poradnictwo psychologiczne i prawne
W przypadku wyczerpania miejsc, osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie będą wpisywane na listę rezerwową.
Informacja o projekcie w polskim języku migowym
Partner wiodący Partner

